PDFДрук

«Він той, хто вогнем своїх карих очей відображає почуте»

«Він той, хто вогнем своїх карих очей відображає почуте»
24 травня у центрі культури і дозвілля «Кінотеатр Мир» відбувся вечір памяті з нагоди вшанування українського актора та режисера Леся Курбаса.
Кожна епоха народжує митців, які стають головним осередком культурного життя суспільства, виражаючи у своїй творчості невичерпну власну енергетику. Крім того, мистецтво цих людей мовби вбирає в себе ментальну енергію усієї країни, особливо у важкі для неї часи.
Одним з таких митців був Олександр-Зенон (справжнє ім’я) Курбас, - одна з найвидатніших постатей українського культурного життя 20-х – початку 30-х років, провідний діяч відродження української національної культури, актор і режисер, публіцист і організатор театру, театральний педагог і сценічний діяч, драматург і перекладач та мислитель.
Його здобуток полягає у розкритті сцени до глядача, даруванні неабиякої сили енергетики і куражу, руйнуванні застарілих шаблонів пафосу й зарозумілості, поєднанні, здавалося б, несумісних для тогочасного глядача речей.
Лесь Курбас був засновником спочатку політичного (1922—1926), а потім і філософського (1926—1933) театру в Україні, зокрема «Молодого театру», «Кийдрамте» (Київського драматичного театру) та філософського театру «Березіль».
Саме через те, що не поступився своїми переконаннями, продовжуючи пропагувати "український націоналізм" у своїх виставах, Лесь Курбас був звільнений з посади керівника «Березолю», заарештований і висланий до таборів, а зрештою – розстріляний.
Ім’я митця замовчувалося упродовж багатьох років, щоб врешті-решт увіковічнитися назавжди.
На вечорі памяті були присутні студенти Політехнічного технікуму Конотопського інституту Сумського державного університету - небайдужа до української культури та мистецтва активна молодь міста. Присутнім було запропоновано ознайомитися з цікавими фактами життя та творчості митця та переглянути документальний фільм «Перетворення», котрий дозволив глибше пізнати тонку душевну натуру видатного актора та режисера.
Діяльність таких людей як Курбас, - із нестримною життєдайною енергією, тих, котрі попри усі негаразди прагнули інновацій та робили усе можливе заради втілення новаторських рішень, залишається у віках. Сучасні мистецтвознавці називають його режисером-авангардистом, що випередив свій час на 100-200 років, його творчість і спадщину вивчають і викладають практично у всіх інститутах культури і театральних ВНЗ Європи і світу.