PDFДрук

Історія Alma mater в іменах – Катерина Миколаївна Галак


Успіх супроводжує тих, хто постійно намагається домогтися більшого, рухається вперед, долаючи перепони і досягаючи нових і нових вершин. Секрет життєвого успіху цієї чарівної, життєрадісної жінки, турботливої дружини, матусі, бабусі, висококласного фахівця, професіонала, педагога-новатора і мудрого наставника полягає, мабуть, саме в цьому – сміливо сприймати всі зміни й виклики, знаходити рішення, долати труднощі, радіти життю, рухатися вперед. Сьогодні наша розповідь саме про таку вельми шановану людину – ветерана праці нашого закладу Галак Катерину Миколаївну.

Народилася Катерина Миколаївна 10 вересня 1949 року в с. Липчанівка на Харківщині в багатодітній родині колгоспників. 1956 р. пішла до першого класу Липчанівської неповної середньої школи, яку закінчила в 1964 р. й одразу вступила до Горлівського машинобудівельного технікуму. 1968 року доля привела її до Конотопа. Закінчивши технікум, Катерина Миколаївна отримує направлення на роботу техніком-технологом до Конотопського електромеханічного заводу «Червоний металіст» – одного з найпотужніших на той час підприємств міста й регіону. Роботу на виробництві молодому спеціалістові доводиться поєднувати з навчанням: 1969 року вступає на вечірнє відділення Сумської філії Харківського політехнічного інституту. Закінчивши ХАІ, отримує кваліфікацію інженера-механіка. Успішно працює на заводі спочатку технологом, пізніше конструктором.

Із 1980 року розпочинається педагогічна діяльність К. М. Галак викладачем відділення «Металообробка» в Конотопському електромеханічному технікумі. І це не було випадковістю, адже новостворений у місті навчальний заклад потребував висококваліфікованих кадрів, які б мали значний досвід у виробництві. Під час розмови Катерина Миколаївна згадує: «Оскільки я прийшла з виробництва, то дуже добре зналася на технології, а от як це пояснити студентам? Новим для мене був сам процес викладання, тобто як пояснити матеріал зрозуміло і «налаштувати» комунікацію між студентом і викладачем. Необхідно було підготувати лекції, спочатку я їх усі вчила напам'ять… Одного разу під час лекції помічаю на останній парті студента з підручником: я розповідаю, а він водить пальцем у книжці. Я закінчила лекцію і запитую:

- Ну що, багато я помилок зробила?

- Супер, жодної! – відповідає».

Усміхаючись і згадуючи перші кроки на педагогічній ниві, із особливим теплом Катерина Миколаївна говорить і про колегу, яка для неї особисто стала прикладом Учителя з великої літери, – викладача математики Ганну Федорівну Глошардіну. З особливою гордістю говорить про своїх студентів: «Перший свій випуск пам’ятаю та згадую найчастіше: Дорога Валентина, Мачуліна Світлана, Приходько Неля, Мороз Оксана, Добренький Андрій, Болеваха Андрій, Кондратенко Леонід – це студенти мого першого випуску, з якими спілкуюсь і сьогодні. Пишаюся випускниками, які зараз працюють у нашому навчальному закладі: С. Весперіс, О. Динник, В. Рязанцев, С. Охріменко».

Згадує Катерина Миколаївна і туристичні походи на природу, і мандрівки-екскурсії, і облаштування приміщень ІІ поверху колишнього гуртожитка під аудиторії, і наполегливу працю колективу в непрості часи реформування системи освіти.

"Наше знайомство з Катериною Миколаївною відбулося ще в часи нашого студентства. Інженер-конструктор із величезним досвідом роботи на машинобудівному підприємстві, вона цікаво і майстерно відкривала нам такі досить складні науки, як різання металів та технологія машинобудування, уміло поєднуючи теорію з практикою, – говорять Світлана Весперіс, к.е.н., доцент кафедри економіки та управління КІ СумДУ, та Оксана Динник, к.т.н., доцент кафедри електронних приладів та автоматизації КІ СумДУ. – Заняття проходили в навчальному корпусі поблизу заводу «Червоний металіст», спочатку – теоретична підготовка, а потім одразу у виробничих цехах ми могли наочно побачити технологію обробки деталі. І це допомагало сприйняттю та запам’ятовуванню. Саме Катерина Миколаївна була тим імпульсом, який і привів нас до навчального закладу вже викладачами. Обіймаючи посаду завідувача відділення «Обробка матеріалів на верстатах та автоматичних лініях», К. М. Галак завжди була прикладом дисциплінованості, толерантності, доброзичливості, вихованості та високого професіоналізму. Вона ставилася до нас, тепер уже колег, як до своїх рідних дітей: підтримувала, допомагала, спрямовувала, вмотивовувала до самовдосконалення і професійного зростання»

В. В. Рязанцев, заст. директора з навчальної роботи КФК СумДУ, випускник електромеханічного технікуму 1995 року: «У мене Катерина Миколаївна викладала декілька дисциплін спеціального циклу протягом 1993-1995 років і була керівником дипломного проекту. Вимоглива, принципова, заняття проводила на високому професійному рівні, оскільки мала великий практичний досвід роботи на виробництві…. У 1998 році за ініціативи саме К. М. Галак і за підтримки В. В. Бібика та Д. І. Павлуна на базі спеціальності «Обробка матеріалів на верстатах та автоматичних лініях» була відкрита спеціальність «Організація виробництва». Цій події передувала величезна робота. Катерина Миколаївна протягом року, об’їздивши майже всю країну, провела всі необхідні заходи: знайшла стандарт цієї спеціальності, навчальний план, навчальні та робочі програми обов’язкових та вибіркових дисциплін. Усе це було адаптовано до нашого регіону, нашого закладу й успішно пройдено процедуру ліцензування».

Ідея відкриття в навчальному закладі нової спеціальності «Менеджмент» належить К. М. Галак та свідчить про її далекоглядність. «Заводи в Конотопі майже перестали функціонувати, а відповідно і спеціальність «Металообробка» почала втрачати свою популярність, усе складніше було влаштувати студентів на практику, а потім їм знайти роботу. Міркували, як зберегти потенціал відділення, колектив і контингент студентів. Ось тоді й прийшла ідея створення спеціальності «Менеджмент», нової, необхідної на той час, на фахівців якої відчувався попит. Ідею сприйняли і підтримали і Бібик Віталій Володимирович, і колеги-однодумці, – згадує Катерина Миколаївна. – Труднощі, звісно ж, були… чимало… Як долали? …Працею... – і наголошує: – А результату досягали лише командною роботою, взаємоповагою та підтримкою один одного!»

Чимало випускників Катерини Миколаївни продовжили традицію педагогічної діяльності як викладачі КФК СумДУ і пишуть сучасну сторінку історії аlma mater. Серед них і О. В. Сосненко, викладачка КФК СумДУ, випускниця ПТ КІ СумДУ 2002 року: "Постать Катерини Миколаївни Галак у мене, як і в більшості випускників, асоціюється з цілеспрямованістю, порядністю, високим рівнем професіоналізму. Як викладач дисципліни «Нормування праці» Катерина Миколаївна розвивала в нас критичне мислення, заохочувала бути вправним фахівцем, просто і доступно сіяла зернятка захопленості майбутньою професією. Ми вчилися приймати важливі рішення, знаходити компроміси в конфліктних ситуаціях, правильно розставляти пріоритети».

Уже сім років Катерина Миколаївна Галак на заслуженому відпочинку. Присвятивши педагогічній діяльності 35 років свого життя, Катерина Миколаївна не зупиняється на шляху особистісного зростання і самовдосконалення. Вона кардинально змінила вектор життєдіяльності, почала підкорювати сферу страхування, мережевого маркетингу, торгівлі, пропагування здорового способу життя. Постійні семінари, тренінги, подорожі, зустрічі з новими цікавими людьми – неповний перелік насиченого і динамічного життя Катерини Миколаївни. І такий рух, такий ритм їй до вподоби, вона прекрасно почувається і радіє кожному дню.

Респект, Катерино Миколаївно, так тримати!