PDFДрук

Вишиванка ознака українства


Щороку кожного третього травневого четверга в Україні відзначають День вишиванки. Традиційно цього дня українці одягають вишивані сорочки й ідуть у звичних справах - на роботу, на навчання, відвідують світські заходи.

Українська вишиванка має надзвичайно давнє походження. Багаточисельні дослідження стверджують, що її перші зразки було виготовлено ще в шостому столітті .Однак вони, на жаль. не збереглися.

Вишивати національний одяг бралися лише жінки, адже саме вони наділяли виріб позитивною енергетикою, а вишивка символізувала добро, вірність і любов. Мами передавали це ремесло донькам, бабусі - онучкам. Першим, хто поєднав українську вишиванку  з буденним одягом, був Іван Франко. Саме він стильно скомбінував вишивану сорочку з піджаком. У такому вигляді ми й спостерігаємо його на купюрі номіналом 20 грн.

У кожному регіоні України техніка вишивки, орнамент, уживаність кольорів є різними. Сьогодні найбільш поширеними є вишиванки білого кольору. А, наприклад, чорні сорочки у давнину надягали лише чоловіки. Сині вишивані вироби носили одружені жінки середнього віку й маленькі дівчатка.

Від початку віншування вишиванки на державному рівні Політех був у вирі заходів на честь українського вишиваного символа. Політехівці брали участь у загальноміських святкових заходах, організовували  концерти, флешмоби, приймали гостей з Вінниці. І розквітав  наш заклад сотнями візерунків, відтінками барв, розмаїттям моделей цього автентичного вбрання. Сама атмосфера була просочена гордістю за приналежність до мужнього нескореного народу, причетністю до українського родоводу.

Цьогоріч студенти та викладачі в умовах дії карантинних заходів ініціювали  відеомарафон   #ПОЛІТЕХУВИШИВАНКАХ2020. Усі охочі могли сфотографуватись у вишиванці, засвідчивши тим самим свою причетність до святкування на честь українського вишиваного дива.

Шануймо вишиванку, друзі! Національна пам’ять - ознака цивілізованості та шляхетності. Зі святом!