PDFДрук

Народжений залізницею – Класичному фаховому коледжу СумДУ 130 років!

У самісінькому серці Конотопа, серед ошатних лип та каштанів розташований один з найстаріших навчальних закладів України – Класичний фаховий коледж Сумського державного університету. Заснований у далекому 1890 році як трирічне технічне залізничне училище, заклад мав готувати спеціалістів-техніків нижчої кваліфікації для обслуговування потреб новозбудованої на той час приватної Києво-Воронезької залізниці, зокрема: машиністів паровозів, дорожніх майстрів, чергових по станції, майстрів з ремонту паровозів і вагонів, старших телеграфістів. Нині це потужний заклад фахової передвищої освіти з широким спектром популярних на ринку праці спеціальностей. Заснований у позаминулому столітті, він неодноразово був реорганізований, але й досі є затребуваним серед молоді. А все тому, що головним завданням його керівників завжди була і залишається освітня репутація закладу, а також збереження його величезної історичної спадщини.

ЯК УСЕ ПОЧИНАЛОСЯ

У 1890 році, коли училище тільки побудували, до нього приймали лише дітей залізничників та дітей їхніх родичів у віці 14-17 років. Навчання було платним. Вступити до училища можна було на базі 5 класів загальноосвітньої школи чи гімназії або міського училища з 6-класним курсом.

Ранок в училищі розпочинався з молитви в актовій залі, а в дні релігійних свят, іменин імператорської родини учнів вели до церкви і наглядачі суворо стежили за тим, аби вони обов’язково були присутніми на службі.

Вихованці училища носили форму встановленого зразка: сірі шинелі з солдатського сукна та сині кашкети з нікельованим гербом. З викладачами учні віталися, як це роблять військові.

Серед 16-ти предметів, які викладали майбутнім залізничникам, найбільше уваги приділялося чистописанню, кресленню, будівельному мистецтву та залізничній справі.

Від дня свого заснування навчальний заклад 10 разів змінював свою назву. З кожним роком освітня програма доповнювалася новими предметами, змінювалася система оцінювання знань. На кожному історичному етапі освітній заклад переживав свої труднощі, але ніколи не припиняв своєї роботи.

Так, у 1919–1922 рр., коли вся країна переживала занепад, голод, війну, епідемію тифу, учням доводилося сидіти в холодних неопалюваних класах, а після навчання шукати підробітку для того, щоб купити їжу. Це часто призводило до зриву занять, проте навчальний процес все ж таки не припинявся.

У кінці 20-х років ХІХ століття навчання та дозвілля учнів стає більш насиченим та цікавим. Так, у 1923 році учень технікуму І.Г.Ільєнко зібрав радіоприймач і це стало сенсацією. Відтак у навчальному закладі почав діяти радіогурток. В цьому ж році в закладі відкривається й планерний гурток, в якому займалося понад 150 осіб.

Знаковим для міста стало й відкриття у 1927 році на базі профтехшколи автодорожнього гуртка. Завдяки його роботі в навчальних майстернях був відремонтований старий автомобіль, який у вихідні за 40 коп. перевозив пасажирів з вокзалу до міста. Це було потужним проривом, адже автотранспорту в місті на той час не було, хіба що з десяток мотоциклів та пара коней з фаетоном для перевезення чиновників міської ради.

Багато випускників технікуму цього періоду стали керівниками на залізницях країни та в інших галузях народного господарства, науковцями в дослідних інститутах, громадськими діячами.

ДІЯЛЬНІСТЬ ТЕХНІКУМУ У ВОЄННІ ТА ПОВОЄННІ РОКИ

У зв’язку з окупацією Конотопа влітку 1941 року технікум був евакуйований до Сизранського залізничного технікуму. Там у 1942 році навіть відбувся воєнний випуск учнів 4 курсу, евакуйованих з Конотопа у кількості 14 осіб, та здійснено новий набір учнів.

Після повернення додому у жовтні 1943 року почалася відбудова зруйнованого навчального корпусу, а вже в листопаді тут розпочалися заняття. Перший повоєнний випуск відбувся у червні 1946 року – це були дві групи в кількості 44 осіб.

У 50-х роках у технікумі починається потужний технічний розвиток. Учасники гуртків зібрали роторний снігозбирач, шляхопрокладальний кран, баштовий кран БКСКЗ, скрепер Д222. Моделі учнів технікуму 18 разів були представлені на ВДНГ.

ПЕРЕЛОМНІ 90-ті ТА НОВАЦІЙНІ 2000-ні

Конотопський політехнічний технікум, який був попередником Класичного фахового коледжу, з’явився на базі будівельного та електромеханічного технікумів, очолив який І.М. Гончаренко. За рік його змінив В.В. Бібик. У цей час профілювання навчального закладу суттєво розширилося, були відкриті нові спеціальності, заочне відділення, набувався досвід роботи з університетами, почалася реконструкція навчальних корпусів і гуртожитків, комп’ютеризація, був відновлений музей історії технікуму, відроджені гуртки художньої самодіяльності. У 2001 році до управління Політехнічним технікумом призначається О.С. Заїка. Людина-енциклопедія, прекрасний знавець літератури, толерантний і вимогливий, він чимало уваги приділяв розвитку науки та потенціалу обдарованої учнівської молоді.

У 2013 році керівна посада технікуму переходить до Т.В. Гребеник, яка стала першою жінкою-директором в історії навчального закладу. Під її керівництвом розвиток технікуму набирає ще більших обертів, налагоджується співпраця з провідними навчальними закладами та підприємствами країни задля успішного навчання і працевлаштування випускників. Вона робить акцент на поєднанні кращих традицій з новітніми технологіями, на самовдосконаленні колег та успішності студентів у житті.

З ЯКИМИ ЗДОБУТКАМИ ЗУСТРІЧАЄ КОЛЕДЖ СВОЄ 130-РІЧЧЯ?

На сьогоднішній день Класичний фаховий коледж функціонує в складі Сумського державного університету. Тут здобувають професійну освіту понад 800 студентів на денній та заочній формах навчання. Майже половина щорічних випускників після закінчення коледжу продовжує навчання в провідних навчальних закладах України.

Наразі КФК СумДУ забезпечує впровадження освітньої діяльності за освітніми рівнями: молодшого бакалавра (спеціальності: «Професійна освіта (Будівництво)», «Фізична культура і спорт», «Менеджмент», «Галузеве машинобудування», «Будівництво та цивільна інженерія») та фахового молодшого бакалавра (спеціальності: «Менеджмент», «Комп’ютерна інженерія», «Галузеве машинобудування», «Електроніка», «Будівництво та цивільна інженерія», «Геодезія та землеустрій»).

До речі, цьогоріч саме КФК СумДУ першим серед конотопських навчальних закладів здійснив набір студентів за освітнім ступенем «молодший бакалавр».

Триває робота в напрямку налагодження міжнародної співпраці та взаємодії з вищими навчальними закладами країни. Так, у 2019 році був підписаний меморандум про співпрацю з ТОВ «AIR SUPPLY SOLUTIONS" (Пльзень, Чехія), що дало можливість відкрити майстерні зі зварювання.

У 2019 р. в коледжі працювала волонтерка міжнародної організації «Корпус Миру» Кристаліна Роуз Херман, яка проводила бінарні та інтегровані заняття з іноземної мови в начальних групах 2-4 курсів, організовувала воркшопи для вчителів НУШ м. Конотопа, а також займалася гуртковою роботою.

У коледжі діє розгалужена система об’єднань за інтересами, де студенти можуть розвивати свої творчі, спортивні, музичні, технічні здібності та таланти. Більшість об’єднань працює у межах проєкту «Коло друзів», що реалізується за співпраці з Благодійним фондом «Відень». Серед них: клуб вивчення англійської мови «LINGUACAT», клуб декоративно-ужиткового мистецтва «MadeinUkraine», клуб «Вокально-інструментальна гра», дискусійний клуб «Погляд», клуб «Аеробіка», клуб «Соціальне волонтерство». Крім того, студенти КФК відвідують різноманітні спортивні секції, займаються у вокальній студії «Елегія», хореографічному колективі «АRTEZ», клубі «Робототехніка» ( за співпраці з Конотопським ІТ-кластером). Продовжує діяльність на базі коледжу ГО «Молодіжна організація студентів «Новий час», яка отримала гранти посольства США в Україні, Міжнародного благодійного фонду «Відродження», Всеукраїнського жіночого фонду, грант Президента України для обдарованої молоді та інші.

Посередником між студентами та адміністрацією коледжу є Парламент Молодіжної спілки студентів, який вирізняється неабиякою активністю та всіляко сприяє розвитку та соціальній небайдужості студентської молоді. Кожен має можливість показати себе через діяльність студентського самоврядування та волонтерську роботу, реалізувати свої ідеї шляхом участі в конкурсах проєктів громадських молодіжних ініціатив.

За вагомий внесок у розвиток вітчизняної освіти, впровадження інноваційних технологій в освітній процес, значні успіхи в підготовці висококваліфікованих фахівців колектив КФК СумДУ нагороджено Грамотою Верховної Ради України та медаллю «За заслуги перед українським народом».

…Сьогодні, коли система освіти в державі в черговий раз проходить процес трансформації і реформування, Класичний фаховий коледж СумДУ знову стоїть на порозі нових змін. Але директор закладу Тетяна Гребеник упевнена, що мудрості, працьовитості та енергії педагогічного колективу, який вона очолює, обов’язково вистачить для того, щоб разом подолати будь-які труднощі, вкотре стати на новий старт і неодмінно бути в лідерах.