PDFДрук

Постать П. В. Рубана, уродженця нашого міста, в історії українського національно-визвольного руху: відеоконференція Конотоп–США

Національно-патріотичне виховання, особливо в умовах війни, не може не звертати увагу на нашу історію, зокрема на дисидентський рух, його визначних постатей, особливо, якщо це наші земляки – конотопці.

22 травня 2023 р., до Дня пам’яті жертв політичних репресій, який відзначають в Україні щорічно в третю неділю травня, в Конотопському міському краєзнавчому музеї ім. О. М. Лазаревського відбулася відеоконференція з Лідією ГУЛАК – дружиною нашого земляка Петра Васильовича РУБАНА. Він колишній політв’язень, дисидент, член УГГ, ОУН, відомий художник та правозахисник.

До зустрічі долучилися викладачі та здобувачі Класичного фахового коледжу, історики та краєзнавці міста, області.

Пані Лідія, яка проживає сьогодні в США, розповіла про життєвий шлях свого чоловіка, роки боротьби. Вона наголосила, що політична цензура безжально викреслювала його ім’я з усіх публікацій і новин.

Як зазначає у свої роботі відомий історик Олег БАЖАН, «життєвий шлях Петра Васильовича РУБАНА, який пройшов здебільшого в радянських в’язницях і таборах, позиція його оточення яскраво засвідчили наявність рішучого опору в усіх регіонах України».

Цікавими та повчальними були спогади про їхнє подружнє життя, спілкування з іншими дисидентами, складні життєві обставини та твердість і незламність духу Петра Васильовича; про його художні таланти. Зокрема, Левко ЛУК’ЯНЕНКО писав про талант митця як «предмет національної гордості українського народу».

Повітряна тривога внесла певні корективи, але не змогла завадити дружній бесіді та зайвий раз підтвердила незламність прагнення українців здобувати волю, знати і пам’ятати історію рідного краю та своїх земляків.

Пам’ятаємо. Боремося. Переможемо.