PDFДрук

Впевнений поступ «залізничників»

4 листопада в  Україні відзначають День залізничника. Цього дня ми вітаємо тих, хто пов’язав своє життя із залізничним транспортом, з будівництвом залізниць; засвідчуємо шану тим, хто забезпечує безперебійне перевезення пасажирів, дбає про їх безпеку, комфорт; тим хто навчає майбутніх залізничників, вкладаючи свої знання, досвід, моральні якості.
Тиждень, що передував Дню залізничника  (з 29.10.12 по 02.11.12),  у Політехнічному технікумі Конотопського інституту СумДУ пройшов як тиждень спеціальностей «Будівництво, обслуговування і ремонт залізничних колій» та «Будівництво, експлуатація і ремонт автомобільних доріг та аеродромів».

У рамках тижня відбулася низка змістовних заходів, на яких нам хотілося б зупинитися, відразу зазначивши, що всі студенти обох спеціальностей могли знайти для себе конкурс до душі, знайти вияв своїх знань, вмінь, зрештою – кулінарних здібностей.
Зазначимо, що проведення тижня спеціальностей є традиційним. Які ж особливості його проведення? Відзначити хочеться насамперед системний підхід до підготовки всіх заходів, що плануються в його рамках. Їх організатори прагнуть до охоплення всіх напрямків навчальної та виховної діяльності.
Підготовка заходів відзначається ґрунтовністю, змістовність і спрямована на вдосконалення досвіду викладачів, а участь молодих педагогів сприяє засвоєнню ними використання інноваційних методів роботи зі студентами.
Сплановані заходи цінні тим, що підсилюють професійну спрямованість студентів. Зокрема, проведена серія виховних міроприємств «Кличе в даль магістраль» за участю головного інженера дистанції колії м. Конотоп, керівника КМС-119 та заступника керівника КМС з кадрових питань були спрямовані саме на знайомство зі специфікою та пріоритетними напрямками роботи залізниці. Гості закликали студентів приєднатися до почесної когорти залізничників.
У перший день тижня студенти мали можливість здійснити віртуальну мандрівку «Швидкісний залізничний рух в Україні, країнах СНД та за кордоном». Розташований у рекреації плазмовий телевізор демонстрував на екрані поступ швидкісних пасажирських поїздів. Із захопленням студенти – залізничники та студенти – автошляховики спостерігали  за рухом якісно нових, поки що рідкісних, поїздів на залізниці. Цього ж дня були підведені підсумки оголошеної заздалегідь вікторини  «Чи знаєш ти історію транспорту?» Свої відповіді надали 57 студентів. Переможцями вікторини стали: студент 132 гр. Голік В. (1-ше місце), студентка 122 гр. Луговик О.   (2-ге місце), студентка 131 гр. Лісогор А. ( 3-тє місце). Викладачі, пишаються вами,  шановні переможці!

Виховні години «Цікаві факти про автомобільні дороги» та «Кличе в даль магістраль», які провели Мельниченко І.В., Кутна В.Ф. та Панченко Н.М. відзначалися змістовністю, використанням новітніх технічних засобів та вдалим добором фактажу.
31 жовтня відбулася науково–методична конференція викладачів та студентів «Проблема розвитку транспортної галузі: історія та сьогодення», присвячена 175-річчю залізничного транспорту. Цей захід набув статусу обласного рівня, адже в ньому взяли участь представники навчальних закладів з м. Білопілля та  м. Шостка.
Робота конференції була представлена в двох секціях:
1. Інноваційні аспекти розвитку транспортної галузі.
2. Роль навчально-виховного процесу  у  формуванні майбутніх спеціалістів транспортної галузі.
Учасники отримали сертифікат, а тези було систематизовано та  видруковано  в  окремій збірці (див. розділ «Методична робота»). Учасник  конференції,  студент 142 групи Бондаренко Валентин,  який  разом  з  викладачем  Кутною В.Ф. представляв доповідь  «Аналіз та перспективи  впровадження високошвидкісного руху на залізниці  України»  поділився  своїми  враженнями  про  участь:  «По перше, Валентина Федорівна відразу зацікавила мене темою, тому для мене був цікавим і сам пошук матеріалу, і дух самої конференції – вона зібрала справді небайдужих до проблем залізниці учасників, по друге, це мій перший досвід  участі у заході такого рівня, перший, так би мовити, науковий досвід. Вважаю його вдалим!»


Запитуємо Довгополого Артема, студента 141 групи, про враження від конференції і у відповідь чуємо: « Я навіть не уявляв собі, що конференція може так оперативно відгукнутися на інновації, що прийшли на залізницю. Але що я почув? Актуальні проблеми екології, виховання студентів, швидкісного залізничного транспорту – все це справді турбувало доповідачів та їх керівників. Мені особисто сподобалася тематика доповідей. Навіть важко виділити якусь особливо…»
Що ж, як кажуть, вустами студентів істина говорить…
Серед інтелектуальних заходів, які проводились у рамках тижня, слід відзначити вікторину «Студентський експрес» (викладач Сикал С.А.), переможцем якої став Довгополий А., студент 141 групи.
А традиційні заходи? Декілька років поспіль викладачі Комісаренко Н.І. та Васильченко Н.В. проводять гру «Найрозумніший» для студентів-залізничників другого курсу. Справді, ця конкурсна програма неначе зійшла з екрану телевізора: і світловий прилад для повідомлення про готовність відповідати, і журі, і каверзні питання. Можливо, що ведучим не вистачає тільки швидкості задавати питання – такої, як у Тіни Канделакі. Але то вже, як кажуть, на любителя… Хто ж «Найрозумніший – 2012» ? Їх у нас двоє: Двуреченський С. (122 група) здобув титул «Найкращий другокурсник відділення», а Гриненко Д. (122 група) був удостоєний відзнаки «За крок від перемоги».
Більше 10 років викладач української мови та літератури Чернушенко В.М. для студентів-першокурсників відділення залізниць проводить «Українські вечорниці». Як потрапити туди? Неодмінний атрибут – український одяг – вишиванка, шаровари, ну хоча б – бабусина хустка. Так, так, ота хустка, де буйно квітнуть уже майже століття троянди та мальви! У вас є така? Тоді завітайте на вечорниці, прихопивши с собою полив’яну мисочку справжніх солоних огірків чи капусти, чи дерунів, чи вареників, чи картопляних пиріжечків… Смакота! Дух українських страв полонить не менше, ніж захопливі конкурси-змагання, характерні для українських вечорниць. Адже там колись парубки та дівчата обирали собі долю – роздивлялись,  хто кмітливіший, вправніший, розумніший.
Зайшовши до другої групи, запитуємо студентів, чи сподобалися їм вечорниці.
Так, звісно, - була одноголосна відповідь. Ще б пак! Це треба бачити!
А чому б не провести вечорниці для викладачів? Історія чомусь мовчить про те, кому цього року спала на думку така ідея. Але вона була справді слушною. Цього вечора в п’ятницю  викладачі на деякий час поринули в атмосферу минулого (може, позаминулого) століття, зодягнувшись у вишиванки, накинувши на плечі оті хустки з квітковим розмаєм.  А варенички, деруни, сало… Як смачно, здорово та просто харчувались наші предки.  А які вечорниці без танка? 
Заступник директора з виховної роботи Швидка А.І., яка була присутня на «дорослих» вечорницях, слушно зазначила, що цю традицію слід започаткувати і на інших відділеннях.
Проминув тиждень спеціальностей… Залишились спогади, на фото – незабутні моменти; переможці смакують тріумф, а організатори вже замислились, як урізноманітнити заходи наступного року.
Впевненого поступу вам, залізничники!