ДАНИНА ПАМ’ЯТІ

Перші дні осені, щороку,  наповнюють серце кожного уродженця Конотопщини радістю та смутком, і кожен вересень знову й знов повертає нас у вогняні події 40-х років минулого століття... Саме на початку вересня далекого 1943-го почалося звільнення Конотопщини, Сумщини від фашистської навали... І саме у вересні 1941-го сили 3-го повітрянодесантного корпусу 40-ої армії стримували шалений наступ загарбників. І ті, хто загинув у вересні 1941-го, і ті, які віддали своє життя у вересні 1943-го, наближали той сонячний день, коли над нашою країною та всією Європою знову зійде сонце миру. Світлий їм спомин і вічна шана! Друга Світова війна й сьогодні відлунює в наших серцях понівеченими людськими долями, непохованими донині останками воїнів, болем, смутком і сльозами їхніх рідних,  десятиліттями «забуття» й «невідомості» для нащадків.

6 вересня на Меморіалі Слави в с. Таранське Конотопського району відбулося урочисте поховання 12 воїнів – захисників, останки яких були знайдені пошуковцями громадських організацій «Останній рубіж» (м. Конотоп, керівник – Олександр Євтушенко) і «Гвардієць» (м. Суми, керівник – Дмитро Ященко) під час археологічних розвідок, що тривали з листопада 2018 (с. Мутин Кролевецького району) до липня 2019 (с. Лисогубівка Конотопського району).

Чотирьох військових вдалося ідентифікувати:

- Макар Данилович Проценко - уродженець Конотопа - старший лейтенант, ад’ютант полку 293 стрілецької дивізії 40 армії південно-західного фронту; загинув 5 вересня 1941 року поблизу с. Мутин;

- Степан Якович Прохоренко - уродженець с.Таврійське (раніше – с. Кірово),  Оріховського району, Запорізької області - військовослужбовець 1036 стрілецького полку, 293  стрілецької дивізії, 40 армії південно-західного фронту; загинув 5 вересня 1941 року поблизу с. Мутин;

- Павло Харитонович Гнилозуб - уродженець с. Клепалі, Буринського району) - військовослужбовець 1036  стрілецького полку, 293 стрілецької дивізії, 40 армії південно-західного фронту; загинув 5 вересня 1941 року поблизу с. Мутин;

- Мамед Онисович Агоєв - уродженець м. Ленкоран (Азербайджан) - молодший сержант, командир відділення, 604 окремий батальйон зв’язку, 227 стрілецької дивізії, 40 армії південно-західного фронту; вважався зниклим безвісти з 10 вересня 1941 року.

Цього вересневого дня ще для дванадцяти червоноармійців війна, нарешті, закінчилася. Відомі й невідомі герої знайшли спочинок у землі, яку вони захищали до останнього пострілу, до останнього подиху. А їхні рідні відтепер (через 78 років!) знають місце поховання своїх дідів і прадідів. Усе, як і має бути, за вічним законом людської пам’яті… Хвилина мовчання і схилені голови перед величчю Подвигу… Слова вдячності за чисте небо над головою, залпи салюту і квіти від вдячних нащадків… Урочисто і зворушливо до щему в серці.

Студенти і викладачі Політехнічного технікуму КІ СумДУ щорічно долучаються до цієї акції: співпрацюють із пошуковцями «Останнього рубежу», беруть активну участь у підготовці та проведенні  районного військово-патріотичного зльоту «Пам’ять про подвиг у серці живе». Його учасниками цього року стали старшокласники з усіх шкіл Конотопського району і учні 5 (9) класу відділення іноземних мов міської гімназії.  Навколо музейно-туристичного об’єкту «Опорний пункт взводу 12 стрілецької роти 4 батальйону 5 повітряно-десантної бригади» (реконструкція даного об’єкту була проведена 2016 року студентським будівельним загоном Політеху і пошуковцями ГО «Останній рубіж») відбувся цікавий і креативний квест патріотичного спрямування для школярів. До уваги учасників зльоту політехівці запропонували екскурсію музеєм просто неба, краєзнавчу експрес-вікторину «Дорогами 41-го», майстер-клас із плетіння маскувальних сіток для наших воїнів, які сьогодні на сході країни боронять суверенітет і незалежність Україні, тримаючи мирне небо над нами. Із великим задоволенням політехівці перевірили свої снайперські навички, спробували власні сили в розібірці-збірці автоматів на інших локаціях і скушували солдатської каші з польової кухні. Надзвичайно приємно, що нас підтримали, долучившись до проведення заходів, і випускники Політеху: Євгенія Домченко і Карина Шабан (учасниці вокальної студії «Елегія») та Володимир Галузін (учасник ГО «Останній Рубіж).

Дізнатися більше про події Другої Світової війни на теренах Конотопщини, про роботу пошуковців «Останнього Рубежу», про героїв сучасності - воїнів - оборонців суверенітету і незалежності України та діяльність волонтерської спільноти Конотопщини всі охочі можуть, завітавши до Політеху (вул. Садова, 39) і відвідавши музейну кімнату «Дорогами 1941-1943-го. Конотоп» (керівник – О.В. Євтушенко) і музей історії навчального закладу (керівник – Т.М.Радько).

Говорять, що будь-яка війна закінчується лише тоді, коли похований останній її солдат… За час своєї діяльності пошуковцями «Останнього рубежу» на теренах Сумщини було знайдено 100 бійців та командирів Червоної армії, імена 18 із них ідентифіковані, а родичів бійців, адреси яких були знайдені в документах, сповіщено про місце загибелі й поховання їхніх рідних. Усе це є результатом плідної співпраці багатьох небайдужих людей. Пошук триває…