PDFДрук

Мова прикрас

19 травня в музеї Класичного фахового коледжу СумДУ до Міжнародного дня музеїв і Дня вишиванки відбулася година народознавства «Мова прикрас».

У давнину, як і сьогодні, жінки не могли уявити своє життя без найрізноманітніших прикрас. Українки завжди були дуже вишуканими, а тому слідкували за модою і особливо цінували прикраси, які й тоді були не лише гарними «цяцьками», а мали особливе символічне значення та оберігали їхню власницю.

З історією, символікою, видами та способами носіння українського намиста дівчат-першокурсниць ознайомила майстриня, поетка, керівниця Конотопської літературної студії «Джерела» Ірина КОЗЛОВА. Цікаву і ґрунтовну розповідь про найбільш розповсюджену традиційну українську прикрасу – намисто – пані Ірина доповнила чудовою презентацією «Намисто наших бабусь» і демонстрацією вишуканих прикрас, зроблених власноруч (!), із особистої колекції, а також із приватних зібрань своїх колежанок-волонтерок – Людмили КОМАС, Інни ІЛЮСІНОЇ, Тетяни РАДЬКО.

Зазначимо, що багато хто вперше почув про такі види намиста, як ґердани, згарда, салба, дармовиси, шелести, лусканки, пацьорки, баламути, туркези, клокічки… І, звичайно ж, кожна юнка наприкінці зустрічі мала унікальну можливість приміряти будь-яку з прикрас і зробити прекрасну світлину на згадку.

Після закінчення захоплюючої розповіді, пані Ірина побажала кожній із дівчат мати у власній колекції прикрас «баламути від смути, коралі від печалі, згарди від зради і дукач на удачу!», які вони обов’язково передадуть у спадок своїм дітям та онукам. Адже традиційні прикраси, і вишиванки, і українська мова – усе це візуальні засоби нашої національної ідентичності, якими ми повинні пишатися.

Висловлюємо щиру вдячність Ірині КОЗЛОВІЙ за багаторічну співпрацю і підтримку наших ініціатив та Інні ІЛЮСІНІЙ за чудові світлини на згадку.

До нових зустрічей у музеї КФК СумДУ!