Конотопці в Дніпрі

16 лютого 2024 р. в унікальній залі Палацу студентів Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара – Галереї Гетьманів України – було презентовано видання «Місто Конотоп у матеріалах Генерального опису Лівобережної України 1765–1769 років. Книга 1», головною ідеєю якого є усвідомлення спадкоємності української нації. Захід проходив за підтримки Дніпропетровської обласної організації Спілки письменників України за участі представників Дніпропетровської обласної ради.

Обговорити суспільне і наукове видання долучилися представники державної влади, громадських організацій, освітніх установ, провідні науковці, краєзнавці, музейники, здобувачі освіти. До презентації цієї книги вже вкотре долучається і викладачка Класичного фахового коледжу СумДУ, волонтерка Тетяна РАДЬКО, яка ознайомила дніпровську аудиторію зі славетними представниками української творчої інтелігенції, митцями, долі яких нерозривно пов’язані з історією Конотопа, а також розповіла про героїчний захист півночі України, зокрема нашого міста, 24 лютого 2022 року.

Також зі своєю фаховою доповіддю про спадок Гетьманщини, суспільно-історичне значення Конотопа та потребу сучасного адміністративного дизайну України виступив київський історик і тележурналіст Ростислав МАРТИНЮК.

Аліна ІВАЩЕНКО, заступниця голови правління БФ «Спадок Гетьманщини» (Конотоп), який є ініціатором пошуку та публікації архівних документів з історії краю часів козаччини, наголосила, що «Місто Конотоп у матеріалах Генерального опису Лівобережної України 1765–1769 років. Книга 1» – це вже друга книга із започаткованої серії видань «Спадок Гетьманщини. Конотопщина козацька»: «Це неоціненне джерело генеалогічної інформації. Ми можемо знайти тут своїх предків чи предків своїх друзів або сусідів, довідатися, яким майном вони володіли, які уряди займали, які привілеї від яких правителів отримували. Це ще раз доводить, що Конотоп – це не прикордоння з росією, не окраїна, а, навпаки – частина «хартленду» – території, де сформувалася українська державність, де була збережена спадкоємність української еліти».

Ректор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Сергій ОКОВИТИЙ зауважив, що зараз надзвичайно важливо працювати над такими виданнями, презентувати їх суспільству, популяризувати, адже «імперіалістична, загарбницька війна спрямована не лише на захоплення території, а й на знищення української державності, нашої національної ідентичності». Тому збереження, осмислення, примноження історико-культурної спадщини України – актуальне завдання сьогодні.

Фідель СУХОНІС, письменник і журналіст, голова ДОО Спілки письменників України, головний редактор літературно-мистецького журналу «Бористен», а також випускник університету назвав презентацію книги «маленькою цеглиною у відбудові новітньої України».

Про наукову цінність книги «Місто Конотоп у матеріалах Генерального опису Лівобережної України 1765–1769 років. Книга 1» зазначила у своєму виступі директорка наукової бібліотеки Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, кандидатка історичних наук Людмила ЛУЧКА. Вона подякувала за передачу такого ґрунтовного видання бібліотеці, яким обов’язково користуватимуться викладачі, студенти та аспіранти закладу освіти для написання якісних наукових досліджень, і відзначила щоденну кропітку працю людей, завдяки роботі яких це стало можливим: «Це значне за обсягом, красиве за зовнішнім та внутрішнім оформленням та цінне за своїм наповненням видання являє собою гідний документальний ресурс зі зручним і детальним пошуковим апаратом».

Під час презентації книги присутні мали змогу дізнатися глибше про історію козацтва не лише Конотопщини, а й Дніпропетровщини, земля якої багата на спадки козацької доби. Саме цей регіон входив до Гетьманщини та Вольностей Війська Запорозького Низового. Як стверджують історики, Дніпропетровська область була територією, де формувалася українська козацька державність.

Своєрідним подарунком для гостей із Конотопа та музичною окрасою так званої науково-літературної імпрези став неперевершений виступ всесвітнього відомого фольклорно-етнографічного гурту «Криниця» (м. Підгородне, Дніпропетровська область). Тетяна РАДЬКО додає, що гурт зберігає традиційні козацькі пісні Дніпропетровщини, внесені до Списку всесвітньої нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Їх виконання потребує специфічних умінь, яким потрібно додатково навчатися. Присутні були вражені почутими козацькими піснями «Віє вітер», «Стоїть козак на чорній кручі», «А ще сонце не заходило».

Для нашої держави сьогодні – складні, але доленосні часи. Ключове завдання російського вторгнення – знищення української ідентичності. Країна-агресор прагне стерти нашу культуру, мову, забрати в нас свободу та волю. І саме завдяки презентованому вже в багатьох містах України виданню ми знаємо, хто ми такі й ким були наші предки, усвідомлюємо свою ідентичність, осмислюємо своє коріння, вивчаємо свій родовід!

До речі, видання «Місто Конотоп у матеріалах Генерального опису Лівобережної України 1765–1769 років. Книга 1», як і «Ревізії Конотопської сотні 30–40-х рр. ХVIII ст.», є в бібліотеці Класичного фахового коледжу СумДУ. Тож запрошуємо до ознайомлення та дослідження!