«Міцна мистецька цеглина в стіну нашої ментальності»: презентація нового видання Руслана ГОРОВОГО «Скабки, або тонкі гострі трісочки під шкірою» в Конотопі

Читати прозу Руслана Горового … можна з будь-якого місця, будь-якої сторінки, будь-якого абзацу. То є книга нашого буття, як і в тій Первісній Книзі… І була собі Україна, і жили в ній Люде...

(Віталій Чепинога, «Передмова» до книги)

23 березня 2024 р. на базі Класичного фахового коледжу СумДУ відбулася чергова тепла зустріч з нашим земляком, відомим конотопцем Русланом ГОРОВИМ, письменником, журналістом, музикантом, кінорежисером-документалістом, автором проєкту «Служба розшуку дітей», засновником мистецького проєкту «Так працює пам’ять», членом волонтерської спільноти «Цигани» (опікується людьми на деокупованих територіях, зокрема на Київщині, Харківщині, Херсонщині) і просто мегацікавою особистістю, людиною-оркестром, справжнім прикладом безмежної любові до України. Письменник вкотре нагадав, що кошти від продажу книжок видавництва «ТаТиШо» під час поїздок містами України та закордонних презентацій спрямовані, зокрема, на покупку автомобілів для наших військовослужбовців та їхній ремонт.

Уже традиційно натхненницею, організаторкою та модераторкою творчого вечора, що об’єднав чимало містян, є викладачка коледжу, волонтерка, людина, яка обожнює слово та популяризує любов до літератури та історії рідного краю серед молоді Тетяна РАДЬКО. На початку заходу вона зазначила, що такі зустрічі не тільки надихають, дають нам сили жити та наближати нашу Перемогу, а й «показують, що свої до своїх тягнуться».

Захід розпочався хвилиною мовчання, присутні вшанували пам’ять всіх захисників і захисниць України, які сьогодні за незалежність держави віддають найцінніше – своє життя.

Важливо додати, що на зустріч прийшли не тільки постійні поціновувачі прози та поезії автора, а й нові гості.

Цього разу Руслан ГОРОВИЙ презентував своє нове видання «Скабки, або тонкі гострі трісочки під шкірою». Він наголосив, що оповідання з цієї книги «як скабки, кожне з них я виколупував з-під шкіри, відчуваючи біль… Вийняті вчасно скабки не гниють і не залишають шрамів. Вчасно виписані оповідання є моєю терапією». Видання містить 34 оповідання, у яких – тільки справжні почуття: біль і сльози, радість і сміх, любов і ненависть, розпач і віра, розчарування і надія, зрада і безумовне кохання, батьківська любов і справжня дружба. Головним лейтмотивом є війна, що як вихор ввірвалася в життя кожного персонажа. Ці тексти – правдиві скабки в серці людини, розповіді, що перевертають все всередині. На зустрічі письменник читав важке (уже судячи з назви) оповідання «Похорон». І до сих пір звучить питання: «А як це – бути живим, коли брата немає? Може, краще, щоб брат жив, а ти помер?»

До речі, варто сказати і про чудові ілюстрації до книги, автором яких є художник, а віднедавна ще й карикатурист Максим ПАЛЕНКО. Прочитавши ще рукописний матеріал, він вирішив зробити не лише обкладинку «Скабок», а й представити своє художнє втілення всіх оповідань. Ці ілюстрації вражають своєю правдивістю та точним оголеним відтворенням змісту творів.

Руслан ГОРОВИЙ також зачитав кілька оповідань з раніше виданих збірок. Його тексти – справжні, без прикрас і брехні. Одні викликали сльози, сум, щемливий біль (наприклад, «Вдома»), інші – сміх, теплі спогади, радість («Німці», «Кобзар», вірш Людмили ГОРОВОЇ «Етикет»).

Також всі присутні мали унікальну можливість почути твори, які письменник ще ніде не публікував і читав їх вперше. Це «Моряк» і «Двері в двері». Усі його сюжети взяті з життя і такі знайомі нам. Впевнені, ці оповідання ввійдуть у майбутні збірки нашого відомого земляка.

Окремо хотілося б сказати про те, який неймовірний спікер Руслан ГОРОВИЙ. Його енергетика, харизма, справжність, непідробна щирість, манера читання власних творів, спілкування – окремий театр потужних емоцій і почуттів, насолода в чистому вигляді. Ніхто не залишився байдужим до слова письменника. Не було штучних емоцій, лише справжні та реалістичні.

Наприкінці творчої зустрічі – уже традиційно – з’явилася величезна черга шанувальників письменницького таланту Руслана ГОРОВОГО: брали автографи, підписували книги, робили світлини та продовжували спілкуватися. І, звичайно, Тетяна РАДЬКО не відпустила нашого гостя без подарунка: він отримав дивовижного Чугайстра, міфологічну істоту Карпатських гір, невідому іншим слов’янським народам, якого виготовила конотопська майстриня Олена РАКІТІНА спеціально для письменника. А Надія КОЗАК, коректорка та редакторка текстів Руслана ГОРОВОГО, представниця видавництва «ТаТиШо», була приємно здивована та вражена подарунком іншої майстрині Яни СПАСЬКОЇ, яка підготувала для неї надзвичайно особистий подарунок – браслет, зроблений у техніці мікровишивка із закодованим ім’ям Надія. Сергій ЗАВАЛІЙ мав теж чим порадувати земляка: він передав поетичну збірку «Конотопські куми тримають оборону», що містить творчий доробок Анатолія ОЛЕХА (книга була презентована і в коледжі в листопаді в 2023 р.) та присвячена подвигу наших військових і всього українського народу в сучасній російсько-українській війні.

Ще раз вдячні письменнику за творчий вечір, можливість набутися разом зі своїми, за вибух неймовірних емоцій і нових вражень. Сподіваємося, книга «Скабки, або тонкі гострі трісочки під шкірою» допоможе кожному витягнути свої болючі «скабки», відчути, що життя триває, а рани, попри все, загоюються та зцілюються. Чекаємо з новими книгами та крутими проєктами в Конотопі – на землі легенд! Ми цього потребуємо!

До речі, нове видання Руслана ГОРОВОГО, як і інші його книги, ви можете знайти в бібліотеці Класичного фахового коледжу або придбати самостійно на сторінці видавництва «ТаТиШо» (https://www.facebook.com/TaTyShoPublisher).

Читаймо українське, шануймо українське!