Світоглядні діалоги Галичини та Гетьманщини: викладачка та очільниця музею історії Класичного фахового коледжу долучилася до участі в заході «Гетьманщина. Україна. Історія» у м. Львів

У січні 2024 р. в Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові відбувся тематичний захід «Гетьманщина. Україна. Історія», під час якого БФ «Спадок Гетьманщини» презентував видання книг «Ревізії Конотопської сотні 30–40-х рр. ХVIII ст.» та «Місто Конотоп у матеріалах Генерального опису Лівобережної України 1765–1769 років. Книга 1». До речі, ці обидва видання вже були презентовані представникам освіти, культури, краєзнавцям у Класичному фаховому коледжі минулого року (у березні та листопаді). Як нам уже відомо, згадані наукові праці містять тексти унікальних пам’яток – ревізій Конотопської сотні. І, як виявилось, коріння нащадків славних конотопських козаків переплітається і з козацьким родоводом Галичини.

До цієї важливої події в історичній науці долучилася викладачка та керівниця музею історії Класичного фахового коледжу СумДУ, волонтерка Тетяна РАДЬКО, яка підготувала виступ «Ким знаний Конотоп». Серед почесних гостей заходу – Марія МАГУНЬ, директорка Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові; Аліна ІВАЩЕНКО, заступниця голови правління БФ «Спадок Гетьманщини» (м. Конотоп); Зоя ШАЛІВСЬКА, дослідниця Гетьманщини (м. Конотоп); Ростислав МАРТИНЮК, історик і тележурналіст (м. Київ); Микола ПОСІВНИЧ, доцент Львівського державного університету; Андрій МІЩЕНКО, політичний експерт (м. Львів); Романа ПАТИК, удова народного художника України Володимира ПАТИКА (м. Львів), та інші.

У центрі розмови – новий етап дослідження українського козацтва, козацьке місто Конотоп та зв’язок із козацькою Галичиною. Цікаво, що Львівщина традиційно вважається тією територією України, де і народжувався, і вкорінювався особливий колорит національного характеру. Наше місто Конотоп – це одна з яскравих сторінок героїчної історії України. Загалом, Гетьманщина, козацька держава, за культурним розвитком стояла на одному рівні з найбільш розвиненими європейськими країнами, а козаки як військова шляхта отримували освіту як у вітчизняній Києво-Могилянській академії, так і за кордоном. Відомий історик, дослідник Гетьманщини Олександр АЛФЬОРОВ зазначає: «Козаки – це той самий лицарський стан. Це люди, які в Російській імперії мали б стати дворянами. Козаки мали свої герби, право на носіння й використання зброї. Податків не платили, були єдиними, крім церкви, землевласниками».

Також на зібранні зав’язалася цікава дискусія щодо питання повернення нашої держави до козацького адміністративного устрою. Ростислав МАРТИНЮК наголосив: «Ми не можемо жити в двадцяти областях, що були створені УРСР. І презентовані сьогодні книги просто волають, аби ми відновили повноту української влади над територіями». І саме таку мапу українського переоблаштування та адміністрування територій нашої держави, виконану картографом Юрієм ЛОЗОЮ, було передано під час цієї зустрічі до фондів музею.

Неочікуваним і приємним моментом зустрічі став подарунок представникам БФ «Спадок Гетьманщини» – картина відомого львівського художника Володимира ПАТИКА, присвячена Конотопській битві 1659 р., яку він написав уже в 90-річному віці. З теплотою та щирістю презентувала її вдова Володимира Йосиповича Романа ПАТИК.

Загалом присутнім було окреслено широку панораму історичного буття Конотопщини – від заснування міста до трагічних подій 2022 р.; наголошено, як працює козацька пам’ять, коли Чернігів, Суми, Конотоп не пропустили ворога! Як зазначила Тетяна РАДЬКО, «Попри те, що країна-терорист щодня руйнує наші міста і села, знищує церкви та бібліотеки, музеї і школи, Конотпщина бореться, як і вся Україна, чинить супротив окупанту, боронить і повертає своє. Ми знімаємо фільми, видаємо та презентуємо книги, відкриваємо виставки та музеї, їздимо на зустрічі – теплі, душевні, щоб подивитися, скільки нас!»

Присутні на презентації науковці, освітяни, історики, краєзнавці отримали обидва видання, а конотопській делегації теж були подаровані книги – Любомир ВИНАР «Козацька Україна» та Олександер ОГЛОБЛИН «Гетьман Іван Мазепа та його доба».

Творче зібрання було надзвичайно атмосферним, душевним, цікавим, спонукало до змістовної дискусії та ще глибшого пізнання української історії, зокрема її славного періоду – Гетьманщини. Це була не лише презентація та історія, але й спогади, дискусія, обмін думками і цінними дарунками.

Дякуємо Державному меморіальному музею Михайла Грушевського у Львові. Сподіваємося на успішну реалізацію спільних проєктів і запрошуємо до козацького міста Конотоп. Тим паче є привід: нещодавно, завдяки творчому натхненню голови БФ «Спадок Гетьманщини» Євгена СУРА, його любові до історії та свого коріння, побачила світ третя книга з цієї серії – «Місто Конотоп у матеріалах Генерального опису Лівобережної України 1765–1769 років. Книга 2», тож скоро презентуватимемо!

Більш детально дізнатися про описаний вище захід та відчути наживо всі емоції можна у відеосюжеті за таким посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=WNtcxVNhOOk